איסור הלבנת הון (AML) – בדיקת פרטי זיהוי אל מול הרשימה

אחד הנושאים המורכבים בתחום איסור הלבנת הון מתייחס לבדיקת פרטי הלקוחות אל מול רשימות החשודים בביצוע או מימון פעולות טרור

להלן תיאור השלבים העיקריים בתהליך הבדיקה כאמור:

aml

הצו לאיסור הלבנת הון מחייב תאגידים בנקאיים לבדוק שהגורמים הבאים אינם חשודים בביצוע או מימון פעולות טרור:

  • לקוחות הבנק: בעלי חשבונות ומורשי חתימה, נהנים ובעלי שליטה
  • מבצעי פעולות מסוימות* שאינם לקוחות הבנק
  • צדדים להעברות swift לחו"ל ומחו"ל והעברות כספים למדינות בסיכון. מוסדות ציבוריים ותאגידים בנקאים פטורים מכך

בנוסף יש לבדוק את כל מאגר הלקוחות של הבנק בכל פעם שרשימות חשודים מתעדכנות.

הפרטים הנבדקים הם מספר הזיהוי ושם הלקוח. בדיקת מספר זיהוי (תעודת זהות, לדוגמא) היא פשוטה למדי: כל שיש לעשות הוא לבצע השוואה בין המספר המופיע ברשימת החשודים לבין זה של הלקוח. לעומת זאת, בדיקת שם הלקוח באופן ממוכן מהווה משימה מורכבת ביותר מהסיבות הבאות:

  • שמות החשודים הם לעיתים קרובות בשפות שאינן עברית או אנגלית. לכן ניתן לכתוב אותם במספר דרכים. לדוגמא-את השם "ظواهري" ניתן לכתוב בין השאר באופנים הבאים: ט'ואהרי, זואהרי, זוהרי, זהירי, צהירי.
  • חשודי טרור נוהגים לשנות את שמם לעיתים קרובות על מנת להימנע מתפיסה. בנוסף לרבים מהם קיים כינוי מחתרתי. לדוגמא – שמו של מנהיג דאעש הוא אִבְּרַאהִים עַוַּאד אִבְּרַאהִים עַלִיּ אלְ-בַּדְרִיּ, אך הוא מחזיק מספר רב של כינויים: אבו-באכר אל בגדדי, אל סמרוואי, אל קוראשי ועוד.
  • לעיתים קרובות מוצמד לשם החשוד שם תואר: ד"ר, חאג' (תואר המוצמד למי שביצע את מצוות העלייה לרגל למכה), מר וכו'.

 

מסיבות אלו בדרך כלל נבדק כל שם המזכיר באופן כלשהו את שמו של חשוד. התוצאה היא שעובדי היחידות לאיסור הלבנת הון מוצפים בכמויות אדירות של התראות, כאשר כמעט כולן הן התראות שווא- לקוחות כשרים לחלוטין.

 

מערכות ניטור איסור הלבנת ההון המוצעות על ידי HMS עושות שימוש באלגוריתמים משוכללים המאפשרים לזהות את שמות החשודים תוך נטרול שמות דומים. בזכות היותן מערכות לומדות התראות השווא פוחתות. יתרון נוסף הוא פונקציית workflow management  המאפשרת לשפר את מדדי היעילות ואת זמן הטיפול בהתראה.

המערכות מתממשקות במהירות ובקלות למערכות מידע שונות ומאפשרת בדיקה מול כל סוגי רשימות החשודים הקיימות בשוק: World Check, OFAC , רשימות האו"ם, הכרזות משרד הביטחון הישראלי ועוד. בנוסף הן מאפשרות לבנק להגדיר רשימות חשודים משל עצמו.

* נכתב על ידי רועי וולבה, יועץ ומנתח מערכות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ב- HMS

___________________________________________________________________________________

*פעולות הנכללות בדיווח האובייקטיבי לרשות לאיסור הלבנת הון וכן פעולה במזומן בסך  10,000 ₪  ומעלה או פעולה אחרת בסכום של  50,000 ₪ ומעלה.

שינוי גודל פונט
ניגודיות