יחטטו לכם בארנק

הסמארטפון בדרך להיות הארנק וסניף הבנק האישי של כל צרכן ההאקרים כבר מוכנים, הרגולטרים פחות

אחרונה הכריזה חברת גוגל כי היא מציעה פרס נכבד למי שיצליח לפרוץ את הדפדפן שלה, כרום. לא עברו ימים אחדים – וכמה האקרים הצליחו לחדור את הגנותיה של ענקית החיפוש. ושוב נשאלת השאלה: מה זה אומר על ההשלכות לגבי אבטחת המידע של הטכנולוגיה העתידית?

האקר מקבוצת אנונימוס.  ישתלטו  על הארנקים שלנו צילום: אי-אף-פי

אחד הטרנדים הצפויים לשנת 2012 הוא הפיכת הסמארטפון שלנו לארנק. טכנולוגית ה-NFC צפויה לייתר את נשיאת הארנק. כל הפעולות הכספיות יבוצעו באמצעות הסמארטפון. למעשה הסמארטפון עשוי להפוך לסניף הבנק הפרטי של כל אחד מאיתנו, תוך ייתור השימוש בפקידים, בכספומטים ובתורים.

אמנם בעבור הצרכן מדובר במהפכה טכנולוגית אדירה, אך פיתוח הארנק הדיגיטלי כרוך בסיכון המדיר שינה מעיני הרגולטורים. אלה חוששים שגורמים בעלי ידע טכנולוגי ינצלו לרעה את המצאת הארנק הדיגיטלי על מנת לבצע הונאות או הלבנת הון בסדרי גודל דמיוניים. אירועי 11 בספטמבר חשפו היקפים עצומים של כספי טרור שהולבנו בדרכים שונות וסיפקו את הדלק למנגנוני הטרור המשומנים של בן לאדן שהביאו לקריסת בנייני התאומים. כלל האצבע שהנחה את רשויות האכיפה האמריקניות הוא "follow the money" – ראו מניין הכסף בא ולאן מועדות פניו ותגיעו לארגון הפשע או הטרור.

ריבוי התשתיות שבהן ניתן יהיה לבצע פעולות בנקאיות עם כניסתו של הארנק הדיגיטלי, לרבות העברת כספים ותשלומים, יקשו על היכולת של רשויות האכיפה ושל הבנקים לאתר את מסלול הכסף. לחולשה זו מודעים לא רק המחלקות למניעת הלבנת הון בבנקים, אלא גם מוחות מבריקים בשירות הפשע המאורגן וארגוני טרור המבקשים להלבין כסף שחור.

הרגולציה בישראל פועלת למנוע פשיעה כלכלית ולרשותה עומדים כלים מגוונים ואף חקיקה מתקדמת. ואולם, לא בטוח שהכלים הקיימים יצליחו להדביק את קצב התפתחות הטכנולוגיה ואת נחישותם של הגורמים העבריינים שיגייסו לטובתם את מיטב ההאקרים כדי להתגבר על האבטחה הקיימת. רגע לפני שהסמארטפון יחליף את השטרות בכיס, על הבנקים ועל רשויות האכיפה והפיקוח לעצור ולחשוב אם הכלים העומדים לרשותם כיום מספיקים לעתיד המתקרב.

צביקה גנדלמן הוא משנה למנכ"ל קבוצת הלפרין יועצים
המאמר פורסם ב- NRG ב- 15/03/12
שינוי גודל פונט
ניגודיות