השוק מוצף ברואי חשבון ואין עבודה לכולם

המצב של עודף היצע מצד המתמחים מאוד נוח למשרדי רואי החשבון, אשר יכולים לקבל כוח אדם זול במחירי מציאה. אך מציאות זו עלולה לחזור אליהם כבומרנג, כאשר ההשלכות של תופעה זו יביאו לכך שהמקצוע יסבול מזילות

בעבר, לצד מקצועות הרפואה ועריכת הדין, כיכב ברשימת המועדפים של האמא המצויה, מקצוע ראיית החשבון. אולם לאחרונה אנו עדים על מצוקה קשה בענף, במסגרתה מאות רבות של רואי חשבון מתקשים למצוא התמחות, בעיקר במשרדים הגדולים.

זוהי כמובן תמונת מצב חלקית או סימפטום המעיד על מצבו הכולל של הענף, מאחר שמאחורי הקושי במציאת מקום להתמחות במשרדים הגדולים, מסתתרת בעיה הרבה יותר רחבה ועמוקה של הצפת השוק ברואי חשבון, כאשר זו משליכה באופן חמור על עתידו של מעמד רואה החשבון, שבשלב זה עדיין נחשב כמכובד יחסית.

הקושי במציאת התמחות לבוגרי חשבונאות הינו כללי ואינו מוגבל אך ורק למשרדים הגדולים. הצפת השוק ברואי חשבון נובעת קודם כל, מהכמות הגדלה והולכת של המוסדות המלמדים את מקצוע החשבונאות. אל האוניברסיטאות (ב”ש, ירושלים, ת”א, בר אילן וחיפה) הצטרפו בשנים האחרונות מכללות נוספות שניצלו את הביקוש הרב למקצוע ופתחו את שעריהן לסטודנטים רבים, כאשר רף הכניסה יורד בהתאם.

מה שחמור עוד יותר בתופעה זו, היא הכמות הבלתי מוגבלת של בוגרי חשבונאות שיכול מוסד אקדמאי “לייצר”, עד כדי כך שברמת המקרו מדובר באובדן שליטה של ממש, מאחר שמשרדי רואי החשבון הקיימים אינם מסוגלים לקלוט כמות של למעלה מאלפיים סטודנטים המחפשים התמחות מדי שנה.

כיום, ניתן להתמחות גם מחוץ למשרדי רואי חשבון, במשרד החשב הכללי, ביחידות השונות של רשות המסים, בנק ישראל ועוד. עם זאת, יש להניח שאם תימשך מצוקת ההתמחות, תגיע דרישה לקיצור תקופת ההתמחות (למשל לשנה אחת בלבד כפי שנהוג אצל עורכי הדין) או שיימצאו פתרונות יצירתיים נוספים כדוגמת סטאז’ קבוצתי (כמו בייעוץ חינוכי למשל).

בראייה לטווח ארוך, יש להניח שכוחות השוק יווסתו את ההיצע והביקוש המקצועי ויביאו לשיווי משקל חדש בתחום, אך עד שזה יקרה, מן הראוי שלשכת רואי החשבון תיתן דעתה על הנושא ותחשוב כיצד להקל על מצב המתמחים בכדי לא להביא אותם למצב של עודף היצע משמעותי.

ייתכן שהתופעה אינה מקבלת את ההד המתאים, מאחר שבשורה התחתונה, המצב של עודף היצע מצד המתמחים מאוד נוח למשרדי רואי החשבון, אשר יכולים לקבל כח אדם זול במחירי מציאה. אך מציאות זו עלולה לחזור אליהם כבומרנג, כאשר ההשלכות של תופעה זו יביאו לכך שהמקצוע יסבול מזילות ורואי החשבון יחוו פגיעה ממשית במעמדם.

הכותב הוא משנה למנכ”ל בחברת הלפרין יועצים HMS

המאמר פורסם ב- ynet ב- 17/04/12

שינוי גודל פונט
ניגודיות