הדוחות הכספיים- לא כל מה שרציתם לדעת

ישנם נתונים שאינם נכללים בדיווחים של חברות למרות השפעתם המהותית על התוצאות ועל העתיד. דרושה רגולציה

לשינויים טכנולוגיים יש לעתים השפעה מהותית על המהלכים והכיוונים העסקיים של חברות ועל הרגלי הצריכה שלנו, ולפיכך, יש לכך השלכות גם על התוצאות העסקיות של גופים שונים.

הקצב המהיר שבו מתפתחות כלכלות חדשות המבוססות על טכנולוגיות חדשות והגברת מרכיב המיכון בגופים שונים עשויים להשפיע על התוצאות העסקיות של גופים מסחריים שונים, אך נתונים אלה לא בהכרח מקבלים ביטוי בדו"חות הכספיים, אלא רק לאחר שהשפעתם כבר יצאה מהכוח אל הפועל.

דוגמאות לכך הן אפליקציות חכמות שיאפשרו ללקוח הבנק לנהל את חשבונותיו באמצעות הסמארטפון, או הקמת בנקים אינטרנטיים שיקטינו מן הסתם את הצורך בגישה לסניפי הבנקים הקיימים, ויביאו אולי לצמצום ניכר במספר הסניפים ואף העובדים. גם כניסה של חברת ענק (דוגמת אפל או גוגל) לנישה עסקית מסוימת עלולה להשפיע על העתיד הכלכלי של שחקני אותה נישה.

לנתונים שאינם נכללים בדו"חות יש חשיבות רבה להבנת מצבה של החברה. הם מתייחסים בין היתר גם לשינויים פנימיים אשר יכולים להשפיע על תוצאות פעילותה. תחלופת עובדים למשל היא ללא ספק אינדיקציה חשובה למצב החברה, והיא יכולה להצביע על חוסנה או חולשתה.

מן הראוי להביא מידע על שינוי פנימי בארגון גם אם אין לו השפעה על תוצאות החברה באופן ישיר (למשל התאגדות עובדים באמצעות ועד עובדים). לשינוי כזה עשויה להיות בעתיד השפעה מהותית על קבלת ההחלטות בחברה כמו גם על עלות השכר וההוצאות הנילוות שלה.

ציבור הלקוחות והמשקיעים היה רוצה לדעת כמה שיותר על מידע רך מהסוג שתואר לעיל. מאידך, מבחינת החברה המדווחת, היא ניצבת בפני דילמה – האם להציג את ההשפעות שאינן נדרשות בהכרח בדו"ח הכספי, ובאיזה מינון. לדיווח מסוג זה, אשר מאפשר תיאום ציפיות מול ציבור הלקוחות, עשויה להיות השפעה על מוניטין החברה ועל ערך מניותיה. 

יש להניח שבסופו של יום, הרגולציה היא זו שתצטרך לתת את דעתה לנושא, ולהכריע איזה מידע יש לכלול ובאיזה מינון. יש לקוות שיום זה אינו רחוק, ושהנושא יטופל ברגישות הראויה המתחייבת מהשלכותיו.

הכותב, צביקה גנדלמן,  משמש משנה למנכ"ל בחברת הלפרין יועצים HMS

המאמר פורסם בכלכליסט 14/12/2012

שינוי גודל פונט
ניגודיות