האתגרים בניהול איכות נתונים בעולמות תוכן מורכבים

לקראת ועידת QA 2013 של מידע כנסים יצאנו לראיין את ערן משיח, מנהל תחום איכות נתונים ב-HMS קבוצת הלפרין יועצים, במטרה ללמוד על האתגרים בניהול איכות הנתונים בעולמות תוכן מורכבים

לקראת ועידת QA 2013 של מידע כנסים יצאנו לראיין את ערן משיח, מנהל תחום איכות נתונים ב- HMS קבוצת הלפרין יועצים.

ערן ישתתף בפאנל מקצועי: "התמודדות מול אתגרים חדשים בעולם הבדיקות" בהנחייתו של יגאל לוי, מנהל בדיקות בחברת NICE Actimize. בפאנל ישתתפו גם: עומר דרור, מנכ"ל Tescom מקבוצת One1; איתן לביא, סמנכ"ל מוצרQualiSystems; יותם שרן, מנהל הנדסת איכות eBay; רן חקלאי, מנכ"ל uTest ישראל.

לטובת מי שאינו מכיר תוכל בבקשה לספר לנו על HMS ותחום איכות הנתונים בניהולך? 

HMS, קבוצת הלפרין יועצים אשר הוקמה בשנת 1992, נחשבת כגוף הייעוץ המוביל בתחום מערכות המידע הפיננסיותוהבנקאיות. לקבוצה כ-200 מומחים במגוון מקצועות רחב. אני משמש החל משנת 2009 כמנהל תחום איכות נתונים, מדובר במרכז התמחות ייחודי מסוגו העוסק בכל הקשור לבקרה, טיוב, העשרה וניהול איכות נתונים. במסגרת תפקידי אני אחראי, בין השאר, על פיתוח מוצר תוכנה בשם RAS שהינו פלטפורמה מתקדמת להקמה וניהול מערך בקרת איכות וטיוב נתונים.

אילו סוגי ארגונים נדרשים לנהל את איכות הנתונים? 

למעשה כל ארגון בעל מאגרי מידע נדרש לנהל את נתוניו ולוודא את תקינותם ואיכותם. נושא איכות הנתונים צובר מידי שנה יותר ויותר תאוצה היות וארגונים רבים מבינים כי פעילותם נפגעת עקב רמת איכות נתונים ירודה. בשנה האחרונה חלה התפתחות חשובה מאוד כאשר המפקח על שוק ההון והביטוח חייב את כל הגופים המוסדיים (חברות ביטוח, קופות פנסיה וגמל ובתי השקעות) להתחיל בפרוייקט טיוב נתוני זכויות העמיתים – מדובר בפרוייקטי טיוב מורכבים הדורשים התמודדות עם מסת נתונים אדירה ומורכבות עסקית רבה.

הסביבה העסקית הדינמית הינה גורם נוסף המוביל ארגונים לבקר ולטייב את נתוניהם – מחקרים שנערכו בשנים האחרונות קובעים כי בעיות בטיב הנתונים אחראיים על הפסדים של בין 10% ל-20% מסך הכנסות הארגונים העסקיים.

אילו סוגי בעיות נפוצות קיימות? 

אנו מחלקים את הבעיות לקבוצות בהתאם "לגורם" האחראי להיצרותן:
א. הגורם האנושי – בעיות הנובעות משימוש לקוי במערכות הגורם לצבירת מידע חלקי ו/או שגוי, לדוגמה הזנת ערכים סתמיים במקום מידע תקין.
ב. גורם התוכנה – בעיות הנובעות מתפקוד לקוי של התוכנה, בד"כ הבעיה נובעת מאלגוריתמים לא תקינים הגורמים לעיוות המידע, לדוגמא אלגוריתם לחישוב יתרת צבירה בפוליסה שאינו פועל באופן תקין.
ג. ממשקים חיצוניים – מרבית מערכות המידע מנהלות "שיח" עם מערכות חיצוניות באמצעות ממשקים מסוגים שונים. הממשקים הינם אחד מהגורמים העיקריים לקליטת מידע שגוי וחלקי.
ד. הסבות – בפרוייקטים רבים אנו רואים כי לאירועי הסבת מערכות ומידע השפעה רבה על איכות הנתונים.

מי הגורם האחראי על נושא איכות הנתונים? 

נושא קבלת האחריות על איכות הנתונים הינו אחד מהנושאים המאתגרים ביותר במרבית הארגונים. קיים ויכוח ארוך שנים בין הגורמים העסקיים ובין גורמי ה-IT בסוגיה זו, מרבית המנהלים אינם ממהרים לקבל על עצמם את האחריות לנושא זה.

מניסיוננו רק פעולה משותפת של הגורמים העסקיים וגורמי ה-IT בארגון יכולה להניב את הפירות המיוחלים של השגת מידע איכותי. למחלקת הבטחת האיכות בארגון חשיבות רבה להתנעת והובלת הנושא. HMS פיתחה מתודולוגיה סדורה ליישום מדיניות של איכות נתונים ארגונית המשלבת את בעלי העניין הרלוונטיים בארגון להצלחת המשימה. מתודולוגיה זו נשענת על נסיון רב שנים ביישום מוצלח של פרויקטים מסוג זה בישראל וכן בהתבסס על Best Practice מחו"ל.
השילוב בין המתודולוגיה לבין כלי עבודה מתקדם כדוגמת מערכת ה- RAS הינו המתכון המנצח ליישום מוצלח.

מה ייחודה של מערכת ה- RAS? 

ייחודה של מערכת ה-RAS הינו בכך שהיא מהווה פלטפורמה מרכזית לתכנון, אפיון, יישום, תחקור ותפעול שוטף של מערך בקרת איכות הנתונים – פתרון End-To-End. המערכת משמשת את גורמי ה-IT והגורמים העסקיים יחדיו ומשמשת כתשתית מרכזית אחודה לכל הפעילות. המערכת הותאמה לדרישות אבטחת המידע המחמירות הנהוגות במגזר הבנקאי והביטוח.

איזה תפקיד אתה רואה ליחידות הבטחת האיכות בתחום איכות הנתונים? 

הדרישה הגוברת בארגונים לשיפור איכות המידע הינה הזדמנות טובה ליחידות הבטחת המידע בארגונים לצורך הגדלה ומיסוד פעילותם בתחום בדיקות תוכן (נתונים). גם היום מתבצעת פעילות בתחום זה אולם ככל שהסביבה העסקית מתפתחת נדרשות יחידות הבטחת האיכות לשפר את יכולתן בתחום איכות הנתונים, לאמץ שיטות ומתודולוגיות עבודה וכן למכן את עבודתן באמצעות כלים יעודיים.

אילו שירותים אתם מציעים לארגונים בתחום זה? 

כפי שציינתי קודם לכן, אנו מפעילים מרכז התמחות ייחודי מסוגו המציע סל שירותים רחב לארגונים בתחום איכות הנתונים הכולל מגוון פעילויות כגון: ייעוץ וסיוע בהגדרה וביישום תוכנית עבודה והטמעת מדיניות איכות נתונים ארגונית, ביצוע פרוייקטי טיוב נתוניםמורכבים וכן הקמה ותפעול של מערכי בקרת איכות נתונים המבוססים על מערכת ה- RAS.

המאמר פורסם בידעטק 29/04/2013

שינוי גודל פונט
ניגודיות