אחרי הכסף הגדול: המקצועות הרותחים בהיי-טק

קשה להפריז בחשיבות הכסף בחיים, ובגלל זה ריכזנו עבורכם את רשימת ההתמחויות הכי משתלמות בתעשיית הטכנולוגיה העילית. אנשי ג'אווה, מיישמי אורקל ומאבטחי מחשוב ענן – תכירו את שמות התואר ששווים עשרות אלפי שקלים בחודש

בעולם ההיי-טק של השנים האחרונות לא מספיק לרכוש מקצוע, או אפילו להיות מהנדס כדי למצוא עבודה מתגמלת. בעידן בו מערכות ההפעלה משתנות לעתים תכופות, גרסאות מתעדכנות עוד לפני שהספקנו להתרגל אליהן, וטלפונים מדור 3 נחשבים למיושנים, גם מקצועות ההיי-טק המבוקשים בשוק העבודה משתנים מידי שנה.

צביקה גנדלמן, משנה למנכ"ל "הלפרין יועצים (HMS)", מסביר כי בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה שבמסגרתה התמחות במקצוע מסוים יכולה לעמוד כמקצוע בפני עצמו. "עד כדי כך עמוקה רמת הידע הנדרשת לצורך ההתמחות", אומר גנדלמן. "עד שפעמים רבות עובדים בעלי תואר ראשון, כבר לא יספקו את המעסיק שיחפש עובד עם תואר שני בתחום התמחות ספציפי, או לחילופין אף ישקיע בשליחתו של עובד להשתלמויות מקצועיות, גם אם זה כרוך בעלויות גבוהות ולעיתים שהות בחו"ל".

לדבריו, "במצב שנוצר, למעשה, הגופים שמכשירים את עובדי ההיי-טק ובכלל זה, מכללות ואוניברסיטאות, לא מספיקים ליישר קו עם צרכי השוק. כך, נוצר פער גדל והולך בין מסלולי הלימוד לבין הידע הנדרש בפועל, ובשוק העבודה אפשר לראות העדפה גדולה לעובדים עם ניסיון והתמחות שרכשו במהלך העבודה ולאו דווקא בזמן הלימודים". אז בין אם אתם בדיוק לקראת סיום הלימודים, או מועסקים כבר שנים בתעשיית ההיי-טק, בוודאי תרצו לדעת מה יהיו ההתמחויות או המקצועות המבוקשים ביותר בשנת 2012 שנפתחה זה עתה.

שש התמחויות מבוקשות במיוחד

יוסי שלוש, סמנכ"ל חטיבת היועצים ושרותי המומחה של פילת ITCOM, ומי שאחראי על פרוייקטים בחברות היי-טק גדולות בארץ, מסמן שש התמחויות מבוקשות במיוחד. מועמד שישלח קורות חיים ויימצא מתאים, צפוי להצעות מפתות ותנאים משופרים:

1. מקצועות אבטחת מידע ומחשוב ענן (cloud): אפשר להגיד שאנשים העוסקים במקצועות אבטחת המידע תמיד היו מבוקשים, אולם בשנה האחרונה נראה שיותר ויותר חברות החליטו להשקיע בתחום והבינו את הסכנות הטמונות בחשיפה לסיכונים המקוונים.

כמו כן, נושא מחשוב הענן (שרתים וירטואליים, שימוש בכוח עיבוד ומחשוב דרך האינטרנט) צובר תאוצה, עד כדי כך שנהוג לומר ששנת 2012 תהיה שנת ה"קלאוד". השרתים הווירטואליים מייצרים אף הם דרישה לבחינה מדוקדקת של נושא אבטחת המידע ומכאן שהשנה הבאה תביא עמה ביקוש גדול למנהלי אבטחת מידע, יועצי אבטחת מידע וכו'. השכר: 35,000 שקל למנוסים.

2. מיישמי אורקל בכל המודולים: מסתמן שבשנת 2012 חברות רבות יידרשו לעשות עדכוני תוכנה ושדרוגים של מערכות ERP. בארגונים גדולים מדובר בפרויקטים בסדרי גודל גדולים במיוחד שידרשו לא מעט כוח אדם. השכר: 30,000 שקל למנוסים.

3. מפתחים, מנתחי מערכות, יועצים ובודקים בתחום המובייל: מדובר בתחום שמתפתח כל הזמן וצובר תאוצה בשנים האחרונות. גם בשנת 2012 נראה ריבוי פרויקטים בתחום המובייל, אם מדובר בטאבלטים, אנדרואיד, סמארטפונים ועוד. ככל שהפיתוחים בטכנולוגיית הסלולר הולכים ומשתפרים, כך יש להתאים להם גם את התכנים. מפתחי המובייל, אם כך, יימצאו ברשימת העובדים המבוקשים ביותר בשוק ההיי-טק של 2012. השכר: 25,000 שקל למנוסים.

4. אנשי ג'אווה המתמחים במובייל: בהמשך לסעיף הקודם, ככל שיתרבו הדרישות לפרויקטים בתחום המובייל, כך תגדל גם הדרישה לאנשי JAVA בכל הרמות. מדובר במיוחד במתכנתי ג'אווה עם התמחות מיוחדת בתחום המובייל וכן אנשי בדיקות עם התמחות במובייל. השכר: 25,000 שקל למתכנת, 17,000 שקל לבודקים – בשני התפקידים מדובר בבעלי ניסיון.

5. אנשי היי-טק עם התמחות וניסיון ברפואה וביו-רפואה: אחת התעשיות המתפתחות ביותר בישראל היא תעשיית הביו-רפואה. תעשייה זו, שנחשבת לאחד מקטרי הצמיחה המשמעותיים ביותר של תעשיית התרופות הישראלית, טומנת בחובה הבטחה להצלחה כלכלית משמעותית. כמו כל תעשייה בצמיחה, גם בתחום הביוטק ישנו ביקוש לאנשים מוכשרים בעלי התמחות ספציפית. למתאימים מובטחים תנאים טובים, עניין מקצועי ולפעמים גם מניות בסטארט אפים מבטיחים. השכר: 25,000 שקל למנוסים.

6. אנשי היי-טק עם התמחות בטכנולוגיות ירוקות (קלינטק): נושא האנרגיות הירוקות רק הולך ומתחזק עם השנים. חברות המתמחות בתחום מצליחות לגייס כסף לפרויקטים חדשניים, במיוחד בעולם שהופך ליותר ויותר מודע לאיכות הסביבה וצורך חידושים בתחום הפנאי והבריאות.

מאחר שמדובר בהתמחות שהולכת ומתהווה ממש ברגעים אלה, קשה לשרטט באופן מדויק את שמות המקצועות או ההתמחויות שתוכלו למצוא במדורי הדרושים. סביר להניח שאנשי טכנולוגיה טובים עם ניסיון בתחום, יתקבלו. השכר – 25,000 שקל למנוסים.

הכותב הוא צביקה גנדלמן, משנה למנכ"ל בהלפרין יועצים HMS

המאמר פורסם ב- ynet ב- 02/01/12

שינוי גודל פונט
ניגודיות